Shrink Ambalaj MakineleriShrink Paketleme, Ürünlerin tekli ve çoklu olarak, koruma, albeni kazandırma, satışa hazırlama, taşıma, bir arada tutma gibi amaçlar için, esnek özel plastik filmlerin ısı yardımıyla sararak paketlenmesidir. Bu paketleme Shrink Ambalaj Makineleri ile yapılmaktadır.

Shrink Ambalaj Makineleri genel olarak ikiye ayrılır.

1.       Çift Katlı Shrink Film Kullanan Shrink Ambalaj Makineleri

2.       Tek Katlı Shrink Film Kullanan Shrink Ambalaj Makineleri

 

1.      Çift Katlı Shrink Film Kullanan Shrink Ambalaj Makineleri

Bu tip makineler merkezden katlanmış shrink film kullanır. ( Polyolefin Shrink film, PVC shrink Film, Polietilen ( PE ) shrink film ). Çift Katlı Shrink Film Kullanan Shrink Ambalaj Makineleri genel olarak 3 e ayrılır.

i.                     Manuel Shrink Ambalaj Makineleri

Bir operatör yardımı ile çalışır. Küvez sistemlidir. Dikiş (kaynak) ve shrink işlemini ( Isı ile büzme) aynı yerde yapar. Pratiktir. ve kullanımı kolaydır. Manuel shrink Ambalaj Makinası çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

  

 

 

 

ii.                   Yarı Otomatik Shrink Ambalaj Makineleri

Bir operatör yardımı ile çalışır. Dikiş ( kaynak ) kısmı ile shrink tüneli ayrı parçalardır. Operatör önce dikişi yapar daha sonra otomatik konveyör ile ürün ısı tünelinin içine girerek shrink işlemi tamamlanır. Yarı otomatik shrink Ambalaj Makinası çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.
iii.                  Tam Otomatik Shrink Ambalaj Makineleri

Tam Otomatik Shrink Ambalaj Makineleri büyük işletmeler için tasarlanmıştır. Direk üretim hattına bağlanabilirler. Ayrıca kendi konveyörü üzerinden de besleme yapılabilir. Ürün boyutunu otomatik tanıyarak shrink ambalaj yaparlar. Kendi arasında L kesim ve sürekli kesim olarak ikiye ayrılır.

L kesim Tam otomatik shrink ambalaj makinası çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.
Sürekli kesim shrink ambalaj makinesi kendi arasında ikiye ayrılır. Sabit çeneli sürekli kesim ambalaj makinesi ve hareketli çene (Oynar Çene) shrink ambalaj makinası. Hareketli çene shrink ambalaj makinasının paketleme hızı sabit çene sürekli kesim ambalaj makinasının 2 katıdır.

Sabit çeneli sürekli kesim ambalaj makinesinin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

 Hareketli Çene sürekli kesim ambalaj makinesinin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

 

 

 

 

 

2.      Tek Katlı Shrink Film Kullanan Shrink Ambalaj Makineleri

Taşıma amaçlı paketlemedir. Bu tip makineler tek katlı shrink film kullanır. ( Polyolefin Shrink film, PVC shrink Film, Polietilen ( PE ) shrink film ). Tek Katlı Shrink Film Kullanan Shrink Ambalaj Makineleri genel olarak 2 e ayrılır.

i.                     Manuel Polietilen Shrink Ambalaj Makineleri

Bir operatör yardımı ile çalışır. Kesim ve Isı işlem ayrı yerlerde yapılır. Manuel polietilen shrink ambalaj makinesinin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.
ii.                   Otomatik Shrink Ambalaj Makineleri

                Tam Otomatik Polietilen Shrink Ambalaj Makineleri büyük işletmeler için tasarlanmıştır. Direk üretim hattına bağlanabilirler. Ayrıca kendi konveyörü üzerinden de besleme yapılabilir. Ürün boyutunu otomatik tanıyarak shrink ambalaj yaparlar. Kendi arasında önden besleme ve yandan besleme olarak ikiye ayrılır. Yandan beslemeli polietilen shrink ambalaj makinası ayrıca otomatik olarak ürünleri grup haline getirip paketlemesi yapmaktadır.

Önden beslemeli polietilen shrink ambalaj makinesinin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.

 Yandan beslemeli polietilen shrink ambalaj makinesinin çalışma prensibi aşağıdaki gibidir.